Marka İzleme
Marka İzleme

Marka tescil sürecinde iki önemli değerlendirme noktası vardır. Bunlardan biri Türk Patent Enstitüsü uzmanları tarafından yapılacak benzerlik ve yasal inceleme diğeri ise bülten yayın aşamasında rakip firmaların yapacakları itirazlardır. Bu iki aşamadan olumlu geçen markalar tescile kavuşur. Marka izleme ikinci aşamada Resmi Markalar Bülteninde yayınlanmasına karar verilen benzer markaların takip edilmesi ve raporlanması işlemleridir.

Marka incelemesi yapılırken Türk Patent Enstitüsü tarafından benzer olduğu düşünülmeyen veya bu şekilde yorumlanmayan markalar size göre benzer olabilir, veya tescil edilmemiş olan markanın farklı bir kişi veya firma tarafından tescil edilmek istendiği tespit edilebilir. Marka İzleme daha önce tescil edilmemiş veya tescil edilmiş olduğu halde haksız saldırılardan gelecek tehlikelere karşı önem arz eder.

 

Her ay Resmi Markalar Bülteni Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanmaktadır. Bu yayınlarda tespit edilen markalar gerek kendi sistemimiz gerekse manuel izleme ile tespit edilir ve izleme talebinde bulunan marka sahibine aylık olarak raporlanır. Gerek görüldüğünde itiraz edilerek iptal edilmesi sağlanır.

 

Marka izlemenin avantajlarıTürk Patent Enstitüsü tarafından yapılan incelemede tescilli markanıza benzer görülmeyen markaların tescilinin engellenmesi, sektörünüzde tescil başvurusu yapılan markaları aylık olarak tespit edebilme, tescilli olmayan ancak uzun süreden beri kullandığınız markanın başkaları tarafından tescilini engelleme, bilgi sahibi olma ve pazarlama aktivitelerinde kullanma işlevleri mevcuttur.

 

Aşağıdaki gibi taklit markaların oluşmasını engellemek için marka izleme kapsamında markaların takip edilmesi önemlidir.

 


Markalar Türk Patent Enstitüsü tarafından incelendikten sonra Resmi Markalar Bülteni’nde 2 aylık süre ile yayınlanır. Eğer bu iki aylık süre içerisinde itiraz edilmezse tescile bağlanır ve bundan sonra 2 ay içinde iptal davası açarak iptal edilmesi gerekir. İlan aşamasında itiraz edilmeyen markaların daha sonra mahkeme kararı ile hükümsüz kılınması hem oldukça maliyetli, hem de uzun bir süreç gerektirir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: