Devir İşlemleri
Devir İşlemleri
Yurtiçi Patent Devir İşlemleri

Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan Patent/Faydalı Modellerin hak sahipleri değiştiğinde Patent/Faydalı Model devir işleminin yapılması gerekir. Devir işlemi unvan veya nevi değişikliğinden farklı olarak Patent/Faydalı Model başka bir firma veya şahıs adına geçmesi, satılması durumunda yapılmaktadır.

 

Her Patent/Faydalı Model dosyası için ayrı ayrı devir başvurusu yapılır ve kurum yeni hak sahiplerini sicile kaydederek konuyla ilgili olarak tarafımıza yazılı olarak bilgi verir.

 

Patent/Faydalı Model dosya kapsamında yer alan tüm ürünler için devir edilebileceği gibi sadece belli ürünler için de devir edilmesi mümkündür.  Ortaklaşa alınmış olan Patent/Faydalı Model ortaklardan biri hakkını diğer ortaklara veya farklı kişi veya firmaya devredebilir.

Online Patent Devir İşlemi
ONLİNE PATENT DEVRİ TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Patent/ Faydalı Model Devir İşlemi Nedir?
Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan Patent/Faydalı Modellerin hak sahipleri değiştiğinde Patent/Faydalı Model devir işleminin yapılması gerekir. Devir işlemi unvan veya nevi değişikliğinden farklı olarak Patent/Faydalı Model başka bir firma veya şahıs adına geçmesi, satılması durumunda yapılmaktadır. Her Patent/Faydalı Model dosyası için ayrı ayrı devir başvurusu yapılır ve kurum yeni hak sahiplerini sicile kaydederek konuyla ilgili olarak tarafımıza yazılı olarak bilgi verir. Patent/Faydalı Model dosya kapsamında yer alan tüm ürünler için devir edilebileceği gibi sadece belli ürünler için de devir edilmesi mümkündür. Ortaklaşa alınmış olan Patent/Faydalı Model ortaklardan biri hakkını diğer ortaklara veya farklı kişi veya firmaya devredebilir.
Patent/Faydalı Model Devir İşlemi Neden Gereklidir?
Patent/Faydalı Model farklı birine satılması, hak sahibinin şahıs firması iken şirkete dönüşmesi, Patent/Faydalı Model sahibi firmanın kardeş kuruluş adına geçirilmek istenmesi, şirketin Patent/Faydalı Model haklarıyla birlikte tamamen satılması gibi Patent/Faydalı Model hak sahibini değiştiren işlemlerde Patent/Faydalı Model devri yapılması gerekmektedir. Patent/Faydalı Modeller devir edilmediği sürece ilgili hak sahibi adına işlem görür. Patent/Faydalı Model belgesi üzerinde veya Türk Patent ve Marka Kurumu sicil kayıtlarında değişiklik olmadığı sürece noterden yapılan satışlar bağlayıcı değildir. Aksi durumda aynı Patent/Faydalı Model noter üzerinden farklı biri adına satılması da mümkün olabilecektir. Üzerinde ihtiyati tedbir olan Patent/Faydalı Model başkasına devir edilemez. Tedbir kararının kaldırılması gerekir.
Patent/Faydalı Model Devir İşlemi Hizmetinin İçeriği Nedir?
Patent/Faydalı Model devir hizmeti hak sahibi değişen Patent/Faydalı Model dosyalarının en sağlıklı ve doğru şekilde yeni hak sahibi adına kaydedilmesi sürecini içermektedir. Başvuru talebiniz ile birlikte Patent/Faydalı Model hangi buluşlar için kime nasıl devredileceği konusunda noter devir senedi hazırlayarak gönderiyoruz. Gönderdiğimiz devir senedinin noterden onaylatılarak aslının tarafımıza iletilmesi halinde devir başvurusu yapılmakta ve işlemler takribi 1-2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Önemli olan devir işlemi yapılırken Patent/Faydalı Modellerin incelenerek devir eden ve devir alan arasında ileride hukuki problem oluşmamasına dikkat etmektedir.
Patent/Faydalı Model Devir İşlem süreçleri
Gerekli evrakların tarafımıza ulaştırılmasından itibaren başvuru ve kurumunda devir kaydının gerçekleştirilmesi takribi 1-2 ay sürmektedir.
Patent/Faydalı Model Devir maliyeti nedir?
1 adet Patent/Faydalı Model dosyasının devir işlem ücreti için yukarıda verilen fiyatlar geçerli olup detay için patent@asistpatent.com.tr adresine mail göndererek bilgi alabilirsiniz.
Patent/Faydalı Model Devir için gerekli evraklar nelerdir?
Patent devir işleminin yapılabilmesi için başvuru sonrası aşağıdaki evrakların tarafımıza kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. 1) Vekaletname: Devir alan tarafından doldurulacak olup noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.) 2) Devir Senedi: Tarafınıza gönderdiğimiz devir senedinin noterden karşılıklı olarak imzalanması ve aslının tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: