Lisans İşlemleri
Lisans İşlemleri
Yurtiçi Patent Lisans İşlemleri

Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan Patent/Faydalı Modellerin farklı kişi veya firmalara kullanım hakkının sağlanması amacıyla lisans işlemi yapılması gerekmektedir.  Lisans işlemi Patent/Faydalı Modellerin karşı tarafa devir edilmeksizin sadece belli süreliğine, belirli bir bedel karşılığında kullanım hakkı sağlanmasıdır. Böylelikle yapılacak karşılıklı anlaşma şartlarına göre inhisari veya inhisari olmayan lisans vermek veya almak mümkündür.

 

Patent/Faydalı Model lisans kullanım hakkı her iki tarafından tamamen mutabık kaldığı konular üzerinden hukukçularımız tarafından hazırlanacak lisans sözleşmesine göre yapılmaktadır.

Online Patent Lisans İşlemleri
PATENT LİSANS BAŞVURUSU TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Patent/Faydalı Model Lisans İşlemi Nedir?
Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan Patent/Faydalı Modellerin farklı kişi veya firmalara kullanım hakkının sağlanması amacıyla lisans işlemi yapılması gerekmektedir. Lisans işlemi Patent/Faydalı Modellerin karşı tarafa devir edilmeksizin sadece belli süreliğine, belirli bir bedel karşılığında kullanım hakkı sağlanmasıdır. Böylelikle yapılacak karşılıklı anlaşma şartlarına göre inhisari veya inhisari olmayan lisans vermek veya almak mümkündür. Patent/Faydalı Model lisans kullanım hakkı her iki tarafından tamamen mutabık kaldığı konular üzerinden hukukçularımız tarafından hazırlanacak lisans sözleşmesine göre yapılmaktadır.
Patent/Faydalı Model Lisans İşlemi Neden Gereklidir?
Lisans veren ve alan tarafın hukuki haklarının korunması için Patent/Faydalı Model kullanım detaylarının lisans sözleşmesi ile düzenlenerek Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tasarım sicil kaydına işlenmesi gerekmektedir. İleride oluşabilecek hukuki uyuşmazlıklar için tasarım lisans başvuru yapılması ve sicile işlenmesi önem arz etmektedir.
Patent/Faydalı Model Lisans İşlemi Hizmetinin İçeriği Nedir?
Patent/Faydalı Model lisans işlemi, yukarıda da belirtiğimiz üzere lisans alan ve lisans veren arasında imzalanmış olan lisans sözleşmesinin sicile kaydedilmesi sürecini içermektedir. Başvuru talebiniz ile birlikte Patent/Faydalı Model hangi buluşlar için kime nasıl lisans verileceği, ne kadar süre ile hangi koşullarda kullandırılacağı gibi konularda lisans sözleşmesi hazırlayarak gönderiyoruz. Gönderdiğimiz lisans sözleşmesinin noterden onaylatılarak aslının tarafımıza iletilmesi halinde lisans başvurusu yapılmakta ve işlemler takribi 1-2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Yine burada önemli olan lisans işlemi sırasında lisans alan ve veren taraflar arasında ileride doğabilecek hukuki problemlere mahal vermemek için lisans sözleşmesinin detaylı şekilde hazırlanması gerekmektedir. Lisans alanın hukuki olarak Patent/Faydalı Model sahibi gibi yaptırım yapabilmesi veya yapamaması, lisans bedellerinin ödenmesi, lisans süresi gibi hususlar oldukça önemlidir.
Patent/Faydalı Model Lisans İşlem süreçleri
Gerekli evrakların tarafımıza ulaştırılmasından itibaren başvuru ve kurumunda lisans kaydının gerçekleştirilmesi takribi 1-2 ay sürmektedir.
Patent/Faydalı Model Lisans tescil maliyeti nedir?
Her bir Patent/Faydalı Model dosyası için yukarıda verilen fiyatlar geçerli olup detay için patent@asistpatent.com.tr adresine mail göndererek bilgi alabilirsiniz.
Patent/Faydalı Model Lisans işlemi için gerekli evraklar nelerdir?
Patent/Faydalı Model lisans işleminin yapılabilmesi için başvuru sonrası aşağıdaki evrakların tarafımıza kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. 1) Vekaletname: Lisans alan tarafından doldurulacak olup noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.) 2) Lisans Sözleşmesi: Tarafınıza gönderdiğimiz lisans sözleşmesinin noterden karşılıklı olarak imzalanması ve aslının tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: