Patent Yenileme İşlemleri
Patent Yenileme İşlemleri
Patent Yenileme İşlemleri

Patent/Faydalı Modelin tescil süresi başvuru tarihinden itibaren 20/10 yıldır. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet kanunun ilgili hükümleri gereğince Patent/Faydalı Model  dosyaları başvuru tarihinden 2 yıl sonra başlamak üzere her yıl yenilenmek zorundadır.  Yenileme yapılmaması durumunda Patent/Faydalı Model hakkı sona ermekte sonrasında ancak telafi ücreti ödeyerek veya mücbir sebep bildirerek yenilenmesi mümkün olabilir.  Bu aşamalarda da yenileme yapılmazsa Patent/Faydalı Model hakkı tamamen sona ermektedir.

Patent Yenileme Başvurusu
PATENT YENİLEME TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Patent/Faydalı Model Yenileme Nedir?
Patent/Faydalı Modelin tescil süresi başvuru tarihinden itibaren 20/10 yıldır. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet kanunun ilgili hükümleri gereğince Patent/Faydalı Model dosyaları başvuru tarihinden 2 yıl sonra başlamak üzere her yıl yenilenmek zorundadır. Yenileme yapılmaması durumunda Patent/Faydalı Model hakkı sona ermekte sonrasında ancak telafi ücreti ödeyerek veya mücbir sebep bildirerek yenilenmesi mümkün olabilir. Bu aşamalarda da yenileme yapılmazsa Patent/Faydalı Model hakkı tamamen sona ermektedir.
Patent/Faydalı Model Yenileme Neden Gereklidir?
Koruma altına alınmış olan Patent/Faydalı Modellerin kullanımı devam ediyorsa, ileride yatırım düşünülüyorsa mutlaka yenilenmesi gerekmektedir. Yenilemesi yapılmayan Patent/Faydalı Modeller cezalı yenileme süreci sona erdikten sonra iptal edilmektedir. Sonrasında ilk hak sahibi olmak üzere başkaca firmalar tarafından da koruma alınması mümkün değildir. Patent/Faydalı Model yenileme yapıldığı zaman daha önce kazanılmış olan haklar aynen devam edecek ve Patent/Faydalı Modelin dahil olduğu buluş koruma altında olacaktır.
Patent/Faydalı Model İzleme Hizmetinin İçeriği Nedir?
Patent/Faydalı Model yenileme işlemi her yıl süresi geldiğinde vadesinde ödenmektedir. Yenileme yapıldıktan sonra herhangi bir yenileme yazısı veya evrak gönderilmeksizin Patent/Faydalı Modelin koruması devam ettirilir. Asist Patent Patent/Faydalı Model dosyalarınızı takip ederek zamanında bilgilendirme yapmaktadır.
Patent/Faydalı Model Yenileme süreçleri
Tasarım yenileme başvurusu ve gerekli evraklar tarafımıza ulaştıktan sonra Patent/Faydalı Model yenileme işlemlerinin sonuçlanması takribi 1 hafta sürmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılacak incelemeden sonra yenileme işlemi sicile işlenir.
Patent/Faydalı Model Yenileme maliyeti nedir?
Patent/Faydalı Model yenileme her yıl yenilemesi için farklı ücretler içermekte olup detay için patent@asistpatent.com.tr adresine mail göndererek bilgi alabilirsiniz.
Patent/Faydalı Model Yenileme için gerekli evraklar nelerdir?
Patent/Faydalı Model yenileme işlemi için sadece yenileme ücretinin ödenmesi yeterli olup herhangi bir evrak gönderilmesine gerek yoktur. Eğer firmamızda vekaletiniz yoksa vekalet verilmesi gerekir. Vekaletnamenin daha önce kayıtlarda yer alan firma adı ve adresine göre doldurularak faks veya e-mail yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Firma ünvanı veya adres değişikliği varsa eş zamanlı olarak ünvan ve/veya adres değişikliği de yapmak gerekir. • Vekaletname (Noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.)
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: