Veraset İntikal İşlemleri
Veraset İntikal İşlemleri
Yurtiçi Patent Veraset İntikal İşlemleri

Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan Patent/faydalı model dosyalarınızın kayıtlı olduğu hak sahibinin vefat etmesi durumunda hakkın mirasçıları adına intikal etmesi işlemidir.  Tıpkı diğer taşınmaz mallarda olduğu gibi vefat eden kişi adına kayıtlı olan gayri maddi patent hakkının mirasçılar adına geçirilmesi gerekmektedir.

 

Her Patent/faydalı model için ayrı ayrı veraset intikal başvurusu yapılır ve kurum yeni hak sahiplerini sicile kaydederek konuyla ilgili olarak tarafımıza yazılı olarak bilgi verir.

 

Patent/faydalı model, mahkemenin verdiği veraset belgesinde yer alan mirasçılar adına eşit şekilde pay edilir. Mirasçılardan birinin tüm hakkı kendi adına alması için diğer varislerin tasarım hakkını devir etmesi ve devir başvurusu yapılması gerekir.

Online Patent Veraset İntikal Başvurusu
ONLİNE PATENT VERASET TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Patent Miras Yoluyla İntikal İşlemi Nedir?
Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan Patent/faydalı model dosyalarınızın kayıtlı olduğu hak sahibinin vefat etmesi durumunda hakkın mirasçıları adına intikal etmesi işlemidir. Tıpkı diğer taşınmaz mallarda olduğu gibi vefat eden kişi adına kayıtlı olan gayri maddi patent hakkının mirasçılar adına geçirilmesi gerekmektedir. Her Patent/faydalı model için ayrı ayrı veraset intikal başvurusu yapılır ve kurum yeni hak sahiplerini sicile kaydederek konuyla ilgili olarak tarafımıza yazılı olarak bilgi verir. Patent/faydalı model, mahkemenin verdiği veraset belgesinde yer alan mirasçılar adına eşit şekilde pay edilir. Mirasçılardan birinin tüm hakkı kendi adına alması için diğer varislerin tasarım hakkını devir etmesi ve devir başvurusu yapılması gerekir.
Patent/faydalı model Miras Yoluyla İntikal İşlemi Neden Gereklidir?
Patent/faydalı model sahibinin ölmüş olması, Patent/faydalı modelin sahipsiz kalması anlamına geleceğinden ilgili Patent/faydalı modeller üzerinde tasarruf edebilmek için Patent/faydalı model veraset işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi durumda doğal olarak her hangi bir kurum nezdinde Patent/faydalı model sahibi olarak işlem yapılamayacağı gibi farklı firmaların kullanması durumunda dava açılması da mümkün olmayacaktır.
Patent/faydalı model Miras Yoluyla İntikal İşlemi Hizmetinin İçeriği Nedir?
Patent/faydalı modelin mirasçılar adına geçirilebilmesi için ve yeni hak sahiplerinin sağlıklı şekilde sicile kaydedilmesi için sürecin doğru yönetilmesi gerekir. Başvuru talebiniz ile birlikte Patent/faydalı modelin öncelikle hangi varisler adına alınması gerektiği bilgisi verilir ve sonrasında istenirse mirasçılardan biri adına devir işlemi yapılması konusunda yönlendirme yapabiliriz. Gerekli evrakların ulaşması ile birlikte başvurusu yapılmakta ve işlemler takribi 1-2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Mirasçıların mal paylaşımları sırasında yaşayacakları anlaşmazlık durumunda tıpkı taşınmaz malların satışının yapılması ve paylaştırılması hususundaki yöntemler geçerli olacak, gerekirse Patent/faydalı modelin mahkeme ile satışı yapılarak paydaşlara dağıtılabilecektir.
Patent/faydalı model Miras Yoluyla İntikal İşlem süreçleri
Gerekli evrakların tarafımıza ulaştırılmasından itibaren başvuru ve kurumunda değişiklik işlemlerinin gerçekleştirilmesi takribi 1-2 ay sürmektedir.
Patent/faydalı model Miras Yoluyla İntikal maliyeti nedir?
Her bir veraset intikal işlemi için yukarıda verilen fiyatlar geçerli olup detay için patent@asistpatent.com.tr adresine mail göndererek bilgi alabilirsiniz.
Patent/faydalı model Miras yoluyla intikal için gerekli evraklar nelerdir?
Patent/faydalı model veraset işleminin yapılabilmesi için başvuru sonrası aşağıdaki evrakların tarafımıza kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. 1) Vekaletname: Her bir mirasçı tarafından doldurulacak olup noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir. 2) Mahkeme Kararı (Veraset Belgesi) : İlgili evrağın aslı veya noter onaylı örneğinin tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: