Yurtiçi Marka Devir İşlemleri
Yurtiçi Marka Devir İşlemleri
Yurtiçi Marka Devir İşlemleri

Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan markaların hak sahipleri değiştiğinde markaların devir işleminin yapılması gerekir. Devir işlemi unvan veya nevi değişikliğinden farklı olarak markanın başka bir firma veya şahıs adına geçmesi, satılması durumunda yapılmaktadır.

Online Marka Devir Başvurusu
MARKA DEVİR TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Marka Devir İşlemi Nedir?
Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan markaların hak sahipleri değiştiğinde markaların devir işleminin yapılması gerekir. Devir işlemi unvan veya nevi değişikliğinden farklı olarak markanın başka bir firma veya şahıs adına geçmesi, satılması durumunda yapılmaktadır. Her marka için ayrı ayrı devir başvurusu yapılır ve kurum yeni hak sahiplerini sicile kaydederek konuyla ilgili olarak tarafımıza yazılı olarak bilgi verir. Markalar koruma kapsamında yer alan tüm emtialar için devir edilebileceği gibi sadece belli emtialar için de devir edilmesi mümkündür. Ortaklaşa alınmış olan markalarda ortaklardan biri hakkını diğer ortaklara veya farklı kişi veya firmaya devredebilir.
Marka Devir İşlemi Neden Gereklidir?
Markanın farklı birine satılması, hak sahibinin şahıs firması iken şirkete dönüşmesi, markanın firmanın kardeş kuruluş adına geçirilmek istenmesi, şirketin markayla birlikte tamamen satılması gibi markanın hak sahibini değiştiren işlemlerde marka devri yapılması gerekmektedir. Marka devir edilmediği sürece ilgili hak sahibi adına işlem görür. Marka belgesi üzerinde veya Türk Patent ve Marka Kurumu sicil kayıtlarında değişiklik olmadığı sürece noterden yapılan satışlar bağlayıcı değildir. Aksi durumda aynı markanın noter üzerinden farklı biri adına satılması da mümkün olabilecektir. Üzerinde ihtiyati tedbir olan markalar başkasına devir edilemez. Tedbir kararının kaldırılması gerekir.
Marka Devir İşlemi Hizmetinin İçeriği Nedir?
Marka devir hizmeti hak sahibi değişen markanın en sağlıklı ve doğru şekilde yeni hak sahibi adına kaydedilmesi sürecini içermektedir. Başvuru talebiniz ile birlikte markanızın hangi mal veya hizmetler için kime nasıl devredileceği konusunda noter devir senedi hazırlayarak gönderiyoruz. Gönderdiğimiz devir senedinin noterden onaylatılarak aslının tarafımıza iletilmesi halinde devir başvurusu yapılmakta ve işlemler takribi 1-2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Önemli olan devir işlemi yapılırken aynı ve benzer olan markaların da incelenerek devir eden ve devir alan arasında ileride hukuki problem oluşmamasına dikkat etmektedir. Kısmi devirlerde veya benzer olarak tescilli diğer markaların devredende kalması durumunda her iki tarafın markayı kullanacağı göz ardı edilmemelidir.
Marka Devir İşlem süreçleri nelerdir?
Gerekli evrakların tarafımıza ulaştırılmasından itibaren başvuru ve kurumunda devir kaydının gerçekleştirilmesi takribi 1-2 ay sürmektedir.
Marka Devir için gerekli evraklar nelerdir?
Marka devir işleminin yapılabilmesi için başvuru sonrası aşağıdaki evrakların tarafımıza kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. 1) Vekaletname: Devir alan tarafından doldurulacak olup noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.) 2) Devir Senedi: Tarafınıza gönderdiğimiz devir senedinin noterden karşılıklı olarak imzalanması ve aslının tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: