Yurtiçi Marka İzleme
Yurtiçi Marka İzleme
Yurtiçi Marka İzleme

Markalar süre sonunda yenilenmesi kaydıyla 10 yıllık süreyle tescil edilirler. Bir markanın tescil edilmesi demek onun tam olarak korunduğu anlamına gelmemektedir. Marka İzleme, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdindeki tescilli markanın aynı veya benzer olan başvurularının tescilini engellemek için en sağlıklı yöntemdir.

 

Bu hizmet Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruları yapılan ve Resmi Marka Bülteninde ilan edilen markaların, markanıza benzer olup olmadığının şirketimiz bünyesinde uzman personelimiz tarafından takibinin yapılması ve iltibas yaratacak derecede benzer olan marka başvurularının değerlendirilmesinin yapılarak aylık olarak raporlanmasını içermektedir.

Bu hizmet sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ve ortalama 5.000 marka başvurusunun ilan edildiği Resmi Marka Bültenin incelenerek, markanıza aynı yada ayırt edilemeyecek kadar benzer markaların tescil sürecinde tespit edilmesi ve itiraz ile idari yoldan iptalinin sağlanması mümkündür.

Marka İzleme Başvurusu
ONLİNE MARKA İZLEME TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Marka İzleme Nedir?
Markalar süre sonunda yenilenmesi kaydıyla 10 yıllık süreyle tescil edilirler. Bir markanın tescil edilmesi demek onun tam olarak korunduğu anlamına gelmemektedir. Marka İzleme, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdindeki tescilli markanın aynı veya benzer olan başvurularının tescilini engellemek için en sağlıklı yöntemdir. Bu hizmet Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruları yapılan ve Resmi Marka Bülteni’nde ilan edilen markaların, markanıza benzer olup olmadığının şirketimiz bünyesinde uzman personelimiz tarafından takibinin yapılması ve iltibas yaratacak derecede benzer olan marka başvurularının değerlendirilmesinin yapılarak aylık olarak raporlanmasını içermektedir. Bu hizmet sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ve ortalama 5.000 marka başvurusunun ilan edildiği Resmi Marka Bültenin incelenerek, markanıza aynı yada ayırt edilemeyecek kadar benzer markaların tescil sürecinde tespit edilmesi ve itiraz ile idari yoldan iptalinin sağlanması mümkündür. Markanız tescilli dahi olsa aşağıdaki gibi benzer markalar yayınlanabilmekte ve itiraz gelmediğinde tescil edilmektedir.
Marka İzleme Neden Gereklidir?
Markaların tescil edilmesi ile birlikte otomatik olarak resen korunması mümkün değildir. Tescil edilen markaların aynı zamanda gerek fiziki ve online (internet üzerinden) pazar yerlerinden gerekse Resmi Markalar Bültenlerinden takip edilmesi gerekir. Marka izlemenin avantajları; Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan incelemede tescilli markanıza benzer görülmeyen markaların tescilinin engellenmesi, sektörünüzde tescil başvurusu yapılan markaları aylık olarak tespit edebilme, tescilli olmayan ancak uzun süreden beri kullandığınız markanın başkaları tarafından tescilini engelleme, bilgi sahibi olma ve pazarlama aktivitelerinde kullanma işlevleri mevcuttur. Aşağıdaki gibi taklit markaların oluşmasını engellemek için marka izleme kapsamında markaların takip edilmesi önemlidir. Markalar Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelendikten sonra Resmi Markalar Bülteni’nde 2 aylık süre ile yayınlanır. Eğer bu iki aylık süre içerisinde itiraz edilmezse tescile bağlanır ve bundan sonra 2 ay içinde iptal davası açarak iptal edilmesi gerekir. İlan aşamasında itiraz edilmeyen markaların daha sonra mahkeme kararı ile hükümsüz kılınması hem oldukça maliyetli, hem de uzun bir süreç gerektirir. Tescil aldığınız Türk Patent Kurumu veya tescil işlemlerinizi yürüten vekil firma markanızı resen korumamaktadır. Ancak marka izleme sayesinde vekil firmayla yapacağınız sözleşme ile markanızın izlenmesini talep edebilirsiniz. Asist Patent bu anlamda, her 15 günde bir yayınlanan Resmi Marka Bülteni’ni takip ederek markanızın korunması için yıllık izlemesini yapıyor. Sonrasında tespit edilen markalara itiraz ederek iptal ettirmek mümkün olabilmektedir. Ayrıca firma bazında veya sektörel olarak da markalarınızın izlenmesi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
Marka İzleme Hizmetinin İçeriği Nedir?
Marka izleme hizmeti her bir markanın 1 yıl süreyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan Resmi Markalar Bülteni’nden takip edilerek bülten bazında raporlanmasını içermektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu her ayın 12. ve 27. günlerinde Resmi Marka Bülteni yayınlamaktadır. Bazen bu günler değişiklik veya gecikme gösterse de aynı ay içinde düzenli olarak 2 adet bülten yayınlanmaktadır. Marka izleme hizmetine kayıtlı olan markalar ilgili bültenlerden yapılacak sektörel benzerlik araştırması ile tespit edilmekte ve düzenli olarak tarafınıza raporlanmaktadır. Tespit edilen benzer markalara süresi içerisinde itiraz ederek iptal edilmesi sağlanabilir. Yine bülten itirazı işlemleri için hukuk bölümü yardımcı olmaktadır. Marka izleme hizmeti sadece ilgili benzer markaların tespit edilmesi konusunda geçerli olup itiraz işlemleri ayrıca yapılmaktadır. Ancak itiraz dahil olan marka izleme hizmetlerimizden de yararlanarak 1 yıl içinde belirli sayıdaki itirazlarınızı da ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Marka izleme raporları aylık olarak tarafınıza e-mail ve sms olarak gönderilmektedir.
Marka İzlemenin süreçleri nelerdir?
Marka izleme yukarıda da belirttiğimiz, marka izleme başvuru tarihinden itibaren 1 yıl süreyle geçerlidir. 1 yıl sonra tekrar yenilenerek hizmet süresini uzatmak mümkündür. Raporlamalar aylık bülten yayınlanmasından sonra e-mail ve sms ile yapılmaktadır.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: