Yurtiçi Marka Kurum Kararına İtiraz
Yurtiçi Marka Kurum Kararına İtiraz
Yurtiçi Marka Kurum Kararına İtiraz

Markaların tescil edilmesi sürecinde veya  farklı markaların iptal ettirilmesi süreçlerinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından,  markanın hak sahibi aleyhine karar verilmesi halinde söz konusu kurum kararlarına itiraz edilmesi gerekebilir.  İlgili işlem bu şekilde kurumun verdiği aleyhteki kararlara karşı itiraz için yapılan işlemleri içermektedir.

Online Kurum Kararına İtiraz
KURUM KARARINA İTİRAZ TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Marka Kurum Kararına İtiraz Nedir?
Markaların tescil edilmesi sürecinde veya farklı markaların iptal ettirilmesi süreçlerinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, markanın hak sahibi aleyhine karar verilmesi halinde söz konusu kurum kararlarına itiraz edilmesi gerekebilir. İlgili işlem bu şekilde kurumun verdiği aleyhteki kararlara karşı itiraz için yapılan işlemleri içermektedir. Marka başvurusu sonrası, markanın Türk Patent ve Marka Kurumu Markalar Dairesi başkanlığı tarafından 6769 sayılı SMK’nun mutlak red gerekçeleri açısından incelenmesi sonucunda kısmen veya tamamen reddedilmesine karar verilebilir. Veya ilan aşamasında itiraz geldikten sonra markanın yine kısmen veya tamamen reddine karar verilebilir. Bu durumlarda haklı unsurların belirtilerek verilen kararların değiştirilmesi için itiraz edilmektedir. Diğer taraftan bülten itirazı ile reddedilmesi için itiraz edilen farklı benzer markaların, bülten itirazlarının kabul edilmemesi halinde yine kurum tarafından verilen itirazın reddine karşı tekrar itirazlar da bu kapsamda kurum kararına itiraz olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak Türk ve Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen kararlara, ilgili taraflar itiraz ederek dosyanın tekrar değerlendirilmesini talep edebilirler. Kurum kararına karşı yapılacak itirazlar Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilmekte olup sonuçlanması takribi 8-10 ay sürebilmektedir.
Marka Kurum Kararına İtiraz Neden Gereklidir?
Markaların tescil işlemlerini devam ettirebilmek için veya bülten itirazı ile karşı tarafın markasının kısmen veya tamamen reddini sağlayabilmek için kurum kararlarına karşı itiraz edilmesi gerekebilmektedir. Söz konusu kararlara belirtilen süreler içerisinde itiraz edilmemesi halinde dosya incelemesi sonlandırılır.
Marka Kurum Kararına İtiraz Hizmetinin İçeriği Nedir?
Marka kurum kararına itiraz işlemi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen kararların lehimize düzeltilmesi için yapılan idari bir işlemdir. Buna göre öncelikle verilen kararın danışmanlarımız ve avukatlarımız tarafından bütünsel olarak incelemesi yapılır. Söz konusu karar ile ilgili olarak haklı göründüğümüz hususlar, verilen bilgi ve belgelere göre 6769 sayılı SMK ve yönetmelik kapsamında değerlendirilir, analiz edilir. İtiraz öncesi varsa marka sahibi tarafındaki eksiklikler tamamlanır veya varsa ek bilgi ve belge talep edilir. Sonrasında dosya hukuk bölümüne iletilerek itiraz için hazırlanacak kapsamlı bir dosya ile tarafınızdan talep edilen bilgi ve belgelere göre itiraz işlemi gerçekleştirilir. İtiraz sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumu Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından dosya tekrar incelemeye alınır. Kurul üyeleri tarafından verilecek nihai karar sonrası karar dava açma hakkımız bulunmaktadır.
Marka Kurum Kararına İtiraz süreçleri
Kurum kararlarına karşı bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde itiraz edilmesi gerekmektedir. Gerekli bilgi ve belgelerin başvuru ile birlikte tarafımıza ulaştırılması sonucu hukukçularımız tarafından 1 hafta içerisinde hazırlanacak olan itiraz dosyanızla birlikte itiraz işlemi gerçekleştirilir. İtirazın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmesi , savunma ve görüş istenmesi takribi 8-10 ay kadar sürebilmektedir. İtiraz kabul edildikten sonra taraflara dava açılması için 2 aylık süre verilir, bu süre içerisinde dava açılmadığı taktirde kurulun verdiği karar kesinleşir ve işlemler sonlandırılır.
Marka Kurum Kararına itiraz için gerekli evraklar nelerdir?
Markaların tescil edilmesi sürecinde veya farklı markaların iptal ettirilmesi süreçlerinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, markanın hak sahibi aleyhine karar verilmesi halinde söz konusu kurum kararlarına itiraz edilmesi gerekebilir. İlgili işlem bu şekilde kurumun verdiği aleyhteki kararlara karşı itiraz için yapılan işlemleri içermektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: