Yurtiçi Marka Lisans İşlemleri
Yurtiçi Marka Lisans İşlemleri
Yurtiçi Marka Lisans İşlemleri

Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan markaların farklı kişi veya firmalara kullanım hakkının sağlanması amacıyla lisans işlemi yapılması gerekmektedir.  Lisans işlemi markanın karşı tarafa devir edilmeksizin sadece belli süreliğine, belirli bir bedel karşılığında kullanım hakkı sağlanmasıdır. Böylelikle yapılacak karşılıklı anlaşma şartlarına göre inhisari veya inhisari olmayan lisans vermek veya almak mümkündür.

Online Marka Lisans Başvurusu
ONLİNE MARKA LİSANS TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Marka Lisans İşlemi Nedir?
Tescil edilmiş veya henüz tescil aşamasında olan markaların farklı kişi veya firmalara kullanım hakkının sağlanması amacıyla lisans işlemi yapılması gerekmektedir. Lisans işlemi markanın karşı tarafa devir edilmeksizin sadece belli süreliğine, belirli bir bedel karşılığında kullanım hakkı sağlanmasıdır. Böylelikle yapılacak karşılıklı anlaşma şartlarına göre inhisari veya inhisari olmayan lisans vermek veya almak mümkündür. Markanın lisans kullanım hakkı her iki tarafından tamamen mutabık kaldığı konular üzerinden hukukçularımız tarafından hazırlanacak lisans sözleşmesine göre yapılmaktadır.
Marka Lisans İşlemi Neden Gereklidir?
Lisans veren ve alan tarafın hukuki haklarının korunması için marka kullanım detaylarının lisans sözleşmesi ile düzenlenerek Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde markanın sicil kaydına işlenmesi gerekmektedir. İleride oluşabilecek hukuki uyuşmazlıklar için marka lisans başvuru yapılması ve sicile işlenmesi önem arz etmektedir.
Marka Lisans İşlemi Hizmetinin İçeriği Nedir?
Marka lisans işlemi, yukarıda da belirtiğimiz üzere lisans alan ve lisans veren arasında imzalanmış olan lisans sözleşmesinin sicile kaydedilmesi sürecini içermektedir. Başvuru talebiniz ile birlikte markanın hangi mal veya hizmetler için kime nasıl lisans verileceği, ne kadar süre ile hangi koşullarda kullandırılacağı gibi konularda lisans sözleşmesi hazırlayarak gönderiyoruz. Gönderdiğimiz lisans sözleşmesinin noterden onaylatılarak aslının tarafımıza iletilmesi halinde lisans başvurusu yapılmakta ve işlemler takribi 1-2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Yine burada önemli olan lisans işlemi sırasında lisans alan ve veren taraflar arasında ileride doğabilecek hukuki problemlere mahal vermemek için lisans sözleşmesinin detaylı şekilde hazırlanması gerekmektedir. Lisans alanın hukuki olarak marka sahibi gibi yaptırım yapabilmesi veya yapamaması, lisans bedellerinin ödenmesi, lisans süresi gibi hususlar oldukça önemlidir.
Marka Lisans İşlem süreçleri nelerdir?
Gerekli evrakların tarafımıza ulaştırılmasından itibaren başvuru ve kurumunda lisans kaydının gerçekleştirilmesi takribi 1-2 ay sürmektedir.
Marka Lisans işlemi için gerekli evraklar nelerdir?
Marka lisans işleminin yapılabilmesi için başvuru sonrası aşağıdaki evrakların tarafımıza kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. 1) Vekaletname: Lisans alan tarafından doldurulacak olup noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.) 2) Lisans Sözleşmesi: Tarafınıza gönderdiğimiz lisans sözleşmesinin noterden karşılıklı olarak imzalanması ve aslının tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: