Yurtiçi Marka Savunma / Görüş Bildirme
Yurtiçi Marka Savunma / Görüş Bildirme
Yurtiçi Marka Savunma / Görüş Bildirme

Başvurusunu yaptığınız markanıza ilan aşamasında itiraz geldiğinde Türk Patent ve Marka Kurumu Markalar Dairesi Başkanlığı tarafından markanıza yapılan itiraz ile ilgili olarak savunma yapmanız istenir.  Veya bülten itirazı ile karşı firmanın markasının reddedilmesi halinde, karşı firma karara karşı itiraz ederek dosyanın kurulda incelenmesini talep edebilir. Bu gibi durumlarda da kurula giden dosyalar için savunma talep edilebilmektedir.  Sonuç olarak karşı itirazlara karşı görüş verilmesi daha doğrusu savunma yapılması gerektiği durumlarda konuyla ilgili olarak detaylı savunma dosyası hazırlanarak başvurulması gerekir.

SAVUNMA / GÖRÜŞ BİLDİRME BAŞVURUSU
ONLİNE SAVUNMA İŞLEMİ TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Marka Savunma işlemi Nedir?
Başvurusunu yaptığınız markanıza ilan aşamasında itiraz geldiğinde Türk Patent ve Marka Kurumu Markalar Dairesi Başkanlığı tarafından markanıza yapılan itiraz ile ilgili olarak savunma yapmanız istenir. Veya bülten itirazı ile karşı firmanın markasının reddedilmesi halinde, karşı firma karara karşı itiraz ederek dosyanın kurulda incelenmesini talep edebilir. Bu gibi durumlarda da kurula giden dosyalar için savunma talep edilebilmektedir. Sonuç olarak karşı itirazlara karşı görüş verilmesi daha doğrusu savunma yapılması gerektiği durumlarda konuyla ilgili olarak detaylı savunma dosyası hazırlanarak başvurulması gerekir. Gerektiğinde bu savunma talepleri uzlaşma içerikli olabilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun itiraza karşı görüş verilmemesi durumunda karar verici uzman veya kurul, karşı tarafından sunduğu bilgi ve belgeler doğrultusunda karar verecektir. Bu şekilde savuma yapılmadan sessiz kalınması durumunda ise genellikle sonuç karşı taraf lehine çıkmaktadır.
Marka Savunma işlemi Neden Gereklidir?
Marka tescil sürecindeki itiraz işlemleri tıpkı dava işlemleri gibi markaların tescilleri hakkında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen idari kararları içermektedir. Bu süreçte markalara gelen itirazlar değerlendirilirken her iki tarafın görüş ve düşünceleri ile varsa detaylı bilgi ve belgeler talep edilmektedir. İtirazın değerlendirilme verilecek olan savunma dosyası, konuyla ilgili tüm detayları içerecek mahiyette hazırlanmaktadır. Haliyle savunma verilmemesi durumunda konuyla ilgili sessiz kalınmış olunacak ve tamamen karşı tarafın sunduğu itiraz gerekçesi bilgi ve belgelere göre değerlendirme yapılacaktır. Netice itibariyle markanın itiraz sonucu karara bağlanması aşamasında her hangi bir savunma yapılmaması durumunda olumsuz karar çıkma ihtimali yüksektir. Sonrasında telafisi mümkün olmayan veya daha yüksek ücretler ödeyerek itiraz etmek zorunda kalmamak için başından itibaren savunma yapılması kaçınılmazdır.
Marka Bülten İtirazı Hizmetinin İçeriği Nedir?
Marka savunma işlemi yukarıda da ifade ettiğimiz üzere itiraza karşı görüş verilmesini içermektedir. Bu bağlamda ilgili itiraz veya itirazlar öncelikle danışmanlarımız tarafından bütünsel olarak incelenir. Savunma yapılması gereken noktalar tespit edilir ve buna göre bilgi ve belgeler müvekkilden talep edilir. Konuyla diğer ön çalışmalar (benzer markalar, benzer kararlar incelenir) yapılır. Sonrasında dosya hukuk bölümüne iletilerek savunma için hazırlanacak kapsamlı bir dosya ile tarafınızdan talep edilen bilgi ve belgelere göre savunma müracaatı gerçekleştirilir. Savunma yapılırken karşı tarafın markası ile ilgili kullanım hususları da incelenerek markanın kullanılıp kullanılmamasına göre kullanım ispatı istenebilir. Gerekirse uzlaşma sürecine gidilerek konunun sulhen çözümü de alternatifler arasındadır.
Marka Savunma işlem süreçleri nelerdir?
Markalara gelen itirazlara karşı savunma yapılması, karşı görüş verilmesi için süre tebliğ tarihinden itibaren 1 ay dır. Bu süreç içerisinde mutlaka dosyanın hazırlanarak gönderilmesi gerekir. Gerekli bilgi ve belgelerin başvuru ile birlikte tarafımıza ulaştırılması sonucu hukukçularımız tarafından 1 hafta içerisinde hazırlanacak olan savunma dosyanızla birlikte işlem gerçekleştirilir. İtirazın ve haliyle savunmanın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmesi takribi 5-6 ay kadar sürebilmektedir. Karşı itiraz olumsuz sonuçlanırsa ve savunmamız haklı görülürse karşı tarafa 2 ay içinde tekrar itiraz etmesi için süre verilir. Eğer karar kurul tarafından verildiyse artık tekrar itiraz etme hakkı yoktur, karara karşı 2 ay içinde dava açılabilir.
Marka savunma için gerekli evraklar nelerdir?
İtiraz sonucunun lehimize sonuçlanabilmesi için sunulacak evraklar oldukça önemlidir. Bu kapsamda markanın kullanımını gösterir evraklar veya karşı tarafın markasını kullanmaması yönündeki bilgi ve belgeler önem arz etmektedir. İtiraz içeriğine uygun olarak tüm bilgi ve belgelerin tarafımıza iletilmesi ve danışmanlarımız tarafından incelenmesi gerekir. Buna göre başvuru sonrası aşağıdaki evrakların tarafımıza faks veya e-mail yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. 1) Vekaletname (Noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.) (Tıklandığında vekalet açılacak) 2) Varsa daha önceki marka veya markaların başvuru veya tescil bilgileri, 3) Eğer itiraz gerekçesi marka, itiraz edilen markanın başvuru tarihinden geriye dönük olarak 5 yıl ve sonrasında tescilli ise, Markanın geriye dönük olarak son 5 yıl içinde kullanılmadığına dair bilgi ve belgeler; a) Her yıla ait, mümkünse her yılın her ayına ait fatura örnekleri, b) Ticaret sicil, faaliyet belgesi, c) TSE, ISO vb kalite belgeleri, d) Gazete, dergi vb basılı yayın reklamları, e) Görsel ve internet üzerinden yapılan reklam çalışmaları, f) Broşürler, kataloglar, g) Markanın yer aldığı her türlü geçmişe dönük olarak düzenlenmiş evraklar. Teklifler, müşteri yazışmaları, fuar katılımları, markanın tabela gibi görselleri vb… 4) İtiraz eden firma veya marka hakkında bilgiler: İlgili firmanın veya markanın hakkında savunmada kullanılabilecek diğer bilgi ver belgeler.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: