Yurtiçi Marka Yenileme
Yurtiçi Marka Yenileme
Yurtiçi Marka Yenileme

Markaların tescil süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet kanunun ilgili hükümleri gereğince başvuru süresinin dolmasından 6 ay önce marka yenileme başvuruları yapılabilmektedir.  Koruma süresinin dolmasından sonra ise 6 ay daha cezalı yenileme süresi mevcuttur. 

Online Marka Yenileme Başvurusu
MARKA YENİLEME TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Marka Yenileme Nedir?
Markaların tescil süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet kanunun ilgili hükümleri gereğince başvuru süresinin dolmasından 6 ay önce marka yenileme başvuruları yapılabilmektedir. Koruma süresinin dolmasından sonra ise 6 ay daha cezalı yenileme süresi mevcuttur. Örneğin 12.10.2008 tarihinde başvuru yapılarak tescil edilmiş olan bir markanın koruma süresi 12.10.2018 tarihinde dolmaktadır. Yenileme başvurusu ise 12.04.2018 tarihinden itibaren yapılabilir. 12.10.2018 – 12.04.2019 tarih aralığı ise markanın cezalı olarak yenileneceği tarihtir. Bu tarih de geçtikten sonra marka koruması tamamen sonlandırılmaktadır. Marka yenileme işlemi yapılan markalar, başvuru tarihi baz alınarak 10 yıl süreyle daha koruma altına alınmış olmaktadır. Yani markanın koruması, yukarıdaki örnek baz alınırsa 12.10.2018 tarihinden itibaren 10 yıl geçerli olacak ve 12.10.2028 yılına kadar devam edecektir. Marka yenileme işlemi ile birlikte tarafınıza yeni bir marka yenileme belgesi gönderilmektedir.
Marka Yenileme Neden Gereklidir?
Koruma altına alınmış olan markaların kullanımı devam ediyorsa mutlaka yenilenmesi gerekmektedir. Yenilemesi yapılmayan markalar cezalı yenileme süreci sona erdikten sonra tamamen iptal edilme ve başkaları tarafından tescil edilebilmektedir. Ancak cezalı yenileme süresi bittikten sonra 2 yıl içinde dava açılarak geri alınması mümkün olabilmektedir. 2 yıllık süre de geçtikten sonra markanın geri alınması imkansız hale gelmektedir. Marka yenileme yapıldığı zaman daha önce kazanılmış olan haklar aynen devam edecek ve markanız aynı mal ve hizmetler için koruma altında olacaktır.
Marka İzleme Hizmetinin İçeriği Nedir?
Marka yenileme işlemi eski tarihli markanızın koruma süresinin 10 yıl daha uzatılması için yapılmaktadır. Yenileme başvurusu yapılan markanız için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılacak başvuru sonrası takibi yapılmakta ve yenileme işlemleri sürecinde düzenlenecek olan yeni marka yenileme belgesi tarafınıza gönderilmektedir. Ayrıca yenileme talebi tarafımıza ulaştıktan sonra markanızda kayıtlı olan firma ünvanı, adres, marka örneği ve koruma altında olan emtialar kontrol edilerek konuyla ilgili eksik hususlar hakkında bilgi verilmektedir. Söz konusu eksikliklerin giderilmesi, düzeltilmesi veya varsa emtia eklenmesi için yeni başvuru yapılması önem arz etmektedir. Zira çoğu kez markaların yanlış, eksik ve farklı sektörlerde tescil edildiği, korumalarının sağlıklı olmadığı görülebilmektedir.
Marka Yenileme süreçleri nasıldır?
Marka yenileme başvurusu ve gerekli evraklar tarafımıza ulaştıktan sonra marka yenileme işlemlerinin sonuçlanması takribi 1 ay sürmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenecek yenileme belgesi en kısa sürede tarafınıza ulaştırılmaktadır.
Marka Yenileme için gerekli evraklar nelerdir?
Marka yenileme işlemi için vekaletname yeterlidir. Vekaletnamenin daha önce kayıtlarda yer alan firma adı ve adresine göre doldurularak faks veya e-mail yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Firma ünvanı veya adres değişikliği varsa eş zamanlı olarak ünvan ve/veya adres değişikliği de yapmak gerekir. • Vekaletname (Noter onayına gerek yoktur, kaşe ve imzalanması yeterlidir.) (Tıklandığında vekalet açılacak)
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: