Apple'ın patent ihlal ettiğine 31 milyon dolar !
Apple'ın patent ihlal ettiğine 31 milyon dolar !
18.03.2019

Cep telefonu işlemcisi üreticisi Qualcomm, Cuma günü Apple'a karşı yasal bir zafer kazandı. San Diego'daki federal mahkeme jürisi Apple'ın Qualcomm'a patentlerinin üçünü ihlal ettiği için 31 milyon dolar üzerinde ödeme yapması gerektiğine karar verdi.

Qualcomm, geçen yıl Apple'ın cep telefonlarının daha iyi pil ömrü elde etmesine yardımcı olmakla ilgili bazı patentlerini ihlal ettiği iddiasında bulundu. Sekiz günlük bir duruşma sırasında Qualcomm, jüriden patentleri ihlal eden iPhone'dan telefon başına yaklaşık 1 buçuk dolar kadar patent telif hakkı vermesini istedi.

31 milyon dolarlık ceza, Microsoft Corp'dan sonra ABD'nin en değerli ikinci şirketi olan Apple'ın 866 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve yüz milyarlarca dolarlık yıllık geliri olan küçük bir firma için büyük nir tutar değil. Ancak Qualcomm'un teknolojisi için telefon başına bir telif hakkı oranı belirlemesi Apple ile yaptığı iki yıllık yasal savaşta yeni bir saldırı çizgisi kazandırdı.

Qualcomm'un genel danışmanı Don Rosenberg, "Qualcomm ve diğerleri tarafından icat edilen teknolojiler Apple'ın pazara girmesini ve bu kadar hızlı bir şekilde başarılı olmasını sağladı" dedi.

Apple konu hakkında yaptığı açıklamada, "Qualcomm'un devam etmekte olan patent ihlali iddiaları kampanyası, ABD federal mahkemesinde ve dünyadaki iş uygulamalarına ilişkin incelemeleriyle karşılaştığı daha büyük sorunlardan uzaklaşma girişiminden başka bir şey değil." dedi. İtiraz edip etmeyeceği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Qualcomm, Apple aleyhine olan diğer davalarında, Almanya ve Çin’de iPhone'larda satış yasakları kazanmıştı. Ancak Qualcomm, Çin’in yasağı yürürlüğe almadığını ve Almanya'nın da Apple'ın satışlarını sürdürmesine izin verdiğini iddia ediyor.

Qualcomm ve ABD Federal Ticaret Komisyonu arasında daha önce yapılan bir deneme sırasında, Apple yöneticileri şirketlerinin Qualcomm'un patentleri için lisans ücretlerinin telefon başına 7,50 dolara düşürmek için yaptıkları kapsamlı müzakereleri belirttiler.

San Diego jürisi, Qualcomm'un şirketin portföyündeki patentlerinin sadece üçünü 1.40 dolar değerinde olduğunu görmesi, işlemci tedarikçisinin lisans uygulamalarının adil olduğu yönündeki iddiasını destekliyor.

Kaynak: http://www.gunes.com (17.03.2019)

Blog Arşivi
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: