BELGESİZ .TR UZANTILI ALAN ADI TESCİLİ BAŞLIYOR
BELGESİZ .TR UZANTILI ALAN ADI TESCİLİ BAŞLIYOR
15.03.2022

Uzun zamandır çalışmaları sürdürülen ".tr" uzantılı alan adlarının belgesiz olarak tescil edilmesi için süreç tamamlanmak üzeredir. Buna göre artık "com, net" alan adlarının tescilinde olduğu gibi ".tr" uzantılı alan adlarını da herhanbir BELGE istenmeksizin tescil edilebilecektir.

 

TRABİS’in faaliyete alınması ile internet alan adı uzantıları arasında en popüler olan .com.tr, .net.tr ve .org.tr uzantılı alan adları başta olmak üzere, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları için herhangi bir belge sunulmaksızın, İLK GELEN ALIR KURALINA göre tahsis işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr uzantılı alan adları ise prosedürde herhangi bir değişiklik olmaksızın, gerekli belgelerin ibraz edilmesi durumunda tahsis edilebilir olacaktır.

 

Bu nedenle almak istediğiniz ".tr" uzantılı alan adlarının rezerve edilmesi için taleplerinizi önceden marka@asistpatent.com.tr adresine iletebilirsiniz. Ayrıca başkaları tarafından haksız yere, kötü niyetle alınabilecek alan adlarının kullanımını engellemek için tescilsiz olan markaların tescil edilmesi gerekir.

 

TRABİS Nedir?

Kısaltması TRABİS olan .tr Ağ Bilgi Sistemi, “.tr” uzantılı alan adı sistemi ve veri tabanının yönetilmesi, işletilmesi süreçlerini kapsayan bir sistemdir. Sistem ile ilgili rehberlik (whois), güncelleme (DNS, sahip ve sorumlu bilgisi, yenileme), anlık tahsis işlemlerinin güvenli ve sürekli olarak devam etmesini sağlar.

Önceden Nic.TR tarafından yürütülen bu işlemler, TRABİS’in faaliyete geçmesi ile BTK yönetiminde olacaktır. Ancak, TRABİS’in son kullanıcıya doğrudan hizmet vermemesi sebebiyle .tr uzantılı alan adları ile ilgili işlemlerinizi akredite kayıt kuruluşları üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Nic.TR’nin kapanma sürecinde herhangi bir kayıt kuruluşuna aktarılmamış olan alan adlarının tamamı TRABİS’e geçirilecektir.

 

TRABİS SÜRECİNDE ALAN ADI İŞLEMLERİ

Tahsis

TRABİS geçişi ile alan adı tahsisi işlemlerinin tamamı kayıt kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Tahsis işlemine ait işleyiş ve kurallar henüz tamamen netleşmemiş olup, BTK’dan gelecek açıklamanın ardından siz kullanıcılarımıza tüm detaylar aktarılacaktır.

TRABİS’in faaliyete alınması ile internet alan adı uzantıları arasında en popüler olan .com.tr, .net.tr ve .org.tr uzantılı alan adları başta olmak üzere, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları için herhangi bir belge sunulmaksızın, ilk gelen alır kuralına göre tahsis işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr uzantılı alan adları ise prosedürde herhangi bir değişiklik olmaksızın, gerekli belgelerin ibraz edilmesi durumunda tahsis edilebilir olacaktır.

Satış

Alan adı satışı ve kiralanması Nic.TR süreçlerinde yasaklı bir uygulamadır. Ancak TRABİS’in devreye alınması ile alan adlarının satış ve kiralanmasının önü açılmaktadır.

TRABİS kapsamında, alan adı satış işlemleri sürecin devreye alınmasını takip eden 3 yılın sonunda başlayacak olup, kayıt kuruluşlarının hizmetleri aracılığı ile satış işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Satış ve kiralamaya ait süreçler hakkında yapılacak duyuru ve açıklamalar, kullanıcılarımızla ayrıca detaylı olarak paylaşılacaktır.

Devir

Alan adı devri, Nic.TR süreçlerinde Sahip Değişikliği olarak uygulanmaktaydı. Ancak, TRABİS ile Devir olarak yapılacak olan bu işlem, aşağıda sıralanan belgelerden herhangi birinin mevcut olması durumunda gerçekleştirilecektir.

  • Gaiplik Karinesi
  • Şirket Birleşme/Devralma Belgeleri
  • Marka/Patent Devri Belgeleri
  • Fikir/Sanat Eserleri ile İlgili Hakların Devrini İspat Eden Belge

Devir işlemine ait süreçler hakkında yapılacak duyuru ve açıklamalar, kullanıcılarımızla ayrıca detaylı olarak paylaşılacaktır.

.tr uzantısı

Birinci seviye alan adı uzantısı olan “.tr”, şu an için tahsise kapalıdır.

ornek.tr”

Ancak, TRABİS’in devreye alınmasını takip eden 1 yılın sonunda .tr uzantısının tahsisine başlanacaktır.

(METUnic işbirliğiyle)

 

Detaylar hakkında danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Asist Patent

Blog Arşivi
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: