Yurtiçi Patent İzleme
Yurtiçi Patent İzleme
Yurtiçi Patent İzleme

Patent/Faydalı Model 1 yıllık süre sonunda yenilenmesi kaydıyla 20/10 yıllık süreyle tescil edilirler. Bir Patent/Faydalı Model tescil edilmesi demek onun tam olarak korunduğu anlamına gelmemektedir. Patent/Faydalı Model izleme, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdindeki tescilli buluşların veya daha önce halka mal olmuş buluşların aynı veya benzerlerini engellemek için en sağlıklı yöntemdir.

 

Bu hizmet Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruları yapılan ve Resmi Patent Bülteni’nde ilan edilen buluşların, talep ettiğiniz firma, buluş konusu veya sektör bazında takip edilerek sizlere raporlanmasını içermektedir. Böylelikle karşılıklı olarak benzer olan Patent/Faydalı Modellere itiraz edilip edilmeyeceğine karar vermek mümkündür.

 

Bu hizmet sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Patent/Faydalı Modellerin ilan edildiği Resmi Patent Bülteni incelenerek, Patent/Faydalı Modellerinize benzer ya da yeni olmayan buluşların tescil sürecinde tespit edilmesi ve itiraz ile idari yoldan iptalinin sağlanması mümkündür.      

Online Patent/ F. Model İzleme
PATENT İZLEME TALEP FORMU


Sıkça Sorulan Sorular
Patent/Faydalı Model İzleme Nedir?
Patent/Faydalı Model 1 yıllık süre sonunda yenilenmesi kaydıyla 20/10 yıllık süreyle tescil edilirler. Bir Patent/Faydalı Model tescil edilmesi demek onun tam olarak korunduğu anlamına gelmemektedir. Patent/Faydalı Model izleme, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdindeki tescilli buluşların veya daha önce halka mal olmuş buluşların aynı veya benzerlerini engellemek için en sağlıklı yöntemdir. Bu hizmet Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruları yapılan ve Resmi Patent Bülteni’nde ilan edilen buluşların, talep ettiğiniz firma, buluş konusu veya sektör bazında takip edilerek sizlere raporlanmasını içermektedir. Böylelikle karşılıklı olarak benzer olan Patent/Faydalı Modellere itiraz edilip edilmeyeceğine karar vermek mümkündür. Bu hizmet sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Patent/Faydalı Modellerin ilan edildiği Resmi Patent Bülteni incelenerek, Patent/Faydalı Modellerinize benzer ya da yeni olmayan buluşların tescil sürecinde tespit edilmesi ve itiraz ile idari yoldan iptalinin sağlanması mümkündür.
Patent/Faydalı Model İzleme Neden Gereklidir?
Patent/Faydalı Model tescil edilmesi ile birlikte otomatik olarak resen korunması mümkün değildir. Tescil edilen Patent/Faydalı Modeller aynı zamanda gerek fiziki ve online (internet üzerinden) pazar yerlerinden gerekse Resmi Patent Bültenlerinden takip edilmesi gerekir. Patent/Faydalı Model izlemenin avantajları; Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan incelemede yeni veya farklı olmayan buluşların yayınlanması ve itiraz ile iptal ettirilebilmesi, tescilinin engellenmesi, sektörünüzde tescil başvurusu yapılan buluşların aylık olarak tespit edebilme, rakiplerin yeni geliştirdikleri ürünleri izleyerek sektör hakkında bilgi sahibi olma ve pazarlama aktivitelerinde kullanma işlevleri mevcuttur. Patent/Faydalı Modeller Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelendikten sonra Resmi Patent Bülteni’nde 6/3 aylık süre ile yayınlanır. Eğer bu süre içerisinde itiraz edilmezse tescile bağlanır ve bundan sonra ancak iptal davası açarak iptal edilmesi gerekir. İlan aşamasında itiraz edilmeyen patent/faydalı modellerin daha sonra mahkeme kararı ile hükümsüz kılınması gerekir bu ise hem oldukça maliyetli, hem de uzun bir süreç gerektirir. Başvuru yapılan Patent/Faydalı Modeller her ne kadar Türk Patent ve Marka Kurumu patent dairesi başkanlığı nezdinde yenilik ve buluş basamağı gibi kriterlere göre incelenmesine rağmen detaylı olarak inceleme ve tespit yapılması durumunda dahi benzer olan buluşların tespit edilmesi mümkün olmayabilir.
Patent/Faydalı Model İzleme Hizmetinin İçeriği Nedir?
Patent/Faydalı Model izleme hizmeti 1 yıl süreyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan Resmi Patent Bülteni’nden takip edilerek bülten bazında raporlanmasını içermektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu her ayın belirli gününde Resmi Patent Bülteni yayınlamaktadır. Patent/Faydalı Model hizmeti alan firmalar belirttikleri firmalar veya sektörler adına veya buluş konusuna göre izleme hizmetinden yararlanabilirler. Bülten yayınlandıktan sonra firmanın talebine göre izleme yapılarak raporlandırılır. Tespit edilen benzer Patent/Faydalı Modellere süresi içerisinde itiraz ederek iptal edilmesi sağlanabilir. Yine bülten itirazı işlemleri için patent bölümü yardımcı olmaktadır. Patent/Faydalı Model izleme hizmeti sadece ilgili benzer Patent/Faydalı Modellerin tespit edilmesi konusunda geçerli olup itiraz işlemleri ayrıca yapılmaktadır. Ancak itiraz dahil olan Patent/Faydalı Model izleme hizmetlerimizden de yararlanarak 1 yıl içinde belirli sayıdaki itirazlarınızı da ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Patent/Faydalı Model izleme raporları aylık olarak tarafınıza e-mail ortamından gönderilmektedir.
Patent/Faydalı Model İzlemenin süreçleri
Patent/Faydalı Model izleme yukarıda da belirttiğimiz, Patent/Faydalı Model izleme başvuru tarihinden itibaren 1 yıl süreyle geçerlidir. 1 yıl sonra tekrar yenilenerek hizmet süresini uzatmak mümkündür. Raporlamalar aylık bülten yayınlanmasından sonra e-mail ile yapılmaktadır.
Patent/Faydalı Model İzleme için gerekli evraklar nelerdir?
Patent/Faydalı Model izleme için başvurusu için herhangi bir evrak gerekmiyor. Sadece başvuru ile birlikte hangi firmalar, hangi ürün veya sektörler adına izleme yapılması istendiği tarafımıza iletilmelidir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi Almak İçin Formu Doldurun. Biz Size Ulaşalım.
Online Randevu


Müşterilerimiz
Gelişmelerden haberdar olun: